Fatelep
Az utolsó kishegyesi leszármazott
CÉKUS ÉVA édesapja FARAGÓ ANDOR, édesanyja GERHARD MARGIT. Övéké volt a fatelep.
A 30-as években költöztek szülei Kishegyesre. Apja zsidó származású szabadkai lakos, anyja katolikus és topolyai származású. A fatelep igen jól működött, a család békés és harmonikus volt. Éva néni elmondása szerint náluk inkább a katolikus vallás dominált, ő is a Szent Anna-templom hívőihez tartozott Kishegyesen. Ha édesapjának fontos ünnepe volt, akkor felutazott Szabadkára és a zsinagógában a szülei, testvérei körében ünnepelt. Éva néni az általános iskolát a faluban fejezte be, és tanulmányait Magyarországon folytatta. Ettől kezdve nem volt túl sok belátása a családi és üzleti életükbe.
A kép baloldalán látható a fatelep
Éva néni elmondása szerint apja 1942-ben kapott behívót a Don kanyarba, munkatáborba, s ott is halt meg. Édesanyja férjének barátai révén sok segítséget kapott és így tovább vezette az üzletet. A fatelep államosítása akkor következett be, amikor tele volt friss árúval. Ezt eladták, s az árából új házakat építettek maguknak az „államosítók”. A zsidótörvény alapján kobozták el, holott édesanyja nem volt zsidószármazású, valamint Margit néni neve szerepelt minden okiraton. Mivel csendőrökkel fenyegetőztek, a két nő nem mert tenni semmit. Az ékszereket elkobozták, és minden bizonyítékot a fatelep létezéséről is. Bezárták őket a házba és végignézték, ahogyan a vagyonukat széthordják.
Adományozó: Csőke Márk - id.dr.Virág Gábor
Címkék: Kishegyesi iparosok Utcaképek
Gyűjtő: Tóth Árpád
Szerzői jogok: Az oldalon megjelenő tartalom szerzői jogi védelem alatt áll! A digitális tartalmak publikálása kizárólag a tartalomgazda és/vagy az alkotó beleegyezésével történhet! Kérjük, a szerzői jogok tisztázása miatt keresse fel a tartalomgazdát és/vagy az alkotót. Kérdéses esetben keresse fel az üzemeltetőt.